Citizen journalism aneb Občanská žurnalistika

OBČANSKÁ ŽURNALISTIKA JE ALTERNATIVNÍ FORMA MÉDIÍ, KTERÁ REPREZENTUJÍ VÝZVU PROFESIONÁLNÍM A INSTITUCIONÁLNÍM PRAKTIKÁM MAINSTREMOVÝCH MÉDIÍ (MÉDIÍ HLAVNÍHO PROUDU).

Lidé bez profesionálního žurnalistického vzdělání mohou používat nástroje moderních technologií a globální distribuce a díky internetu tak mohou vytvářet vlastní obsah nebo se zapojit do vytváření obsahu profesionálních médií.

V angličtině se pro Občanskou žurnalistiku používá výraz CITIZEN JOURNALISM.

Jak a čím se především liší OBČANSKÁ ŽURNALISTIKA  od PROFESIONÁLNÍ ŽURNALISTIKY?

Ve spojitosti s profesionálními médii se používá v angličtině pojem fact-check media, což znamená, že média musejí každou informaci ověřit – minimálně tedy ji mít potvrzenou ze dvou (a více) zdrojů, které spolu nemají vzájemnou vazbu. To je faktor, který u občanské /neprofesionální/ žurnalistiky nemusí být (ale může).

ZMĚNA DNES A PROČ?

V dnešní době vzniká řada alternativních médií, které – jak již pojem naznačuje – jsou alternativou k mainstreamovým médiím. Lidé, tedy, v mediální branži zvaní jako ´publikum´, se přesouvají postupně stále více k těmto alternativním médiím. Může za to především fakt, že jsou více specializovaná na určitou oblast nebo se jedná o one man /woman show – tedy youtubery nebo malá média, založená na menším počtu výraznějších moderátorů, redaktorů, kteří jsou lépe zapamatovatelní než velké množství redaktorů z mainstreamových médií. Alternativní média jsou také převážně na internetu, kde působí více osobněji na jednotlivé publikum. Lze zde lépe zacílit i třeba menší skupinku fanoušků určitého tématu s daleko menšími náklady než při použití klasických cest, jimiž se vydávají profesionální média, která stále často využívají internet spíše jako svou ´druhou platformu´ po své klasické licenční – dnes digitální frekvence, dříve terestriální / analogové vysílání.