On-line magazín z Londýna

Vydáváme Online magazín zLONDYNA.com  zde

Svět bez pozlátka: rozhovory, reportáže a komentáře

CO?

Online magazín – tak trochu exilový /proto název zLondyna.com s podtitulkem: Svět bez pozlátka: rozhovory, reportáže a komentáře. Snažíme se zmapovat měnící se svět médií – těch původních, ale i těch nových, vznikajících, a především svět influencerů, který do mediálního světa bez pochyb patří a možná je jeho budoucností. Klademe si otázku – jsou původní mainstreamová média tak, jak jsme je dosud znali, už dinosauři? Udrží se do budoucna? Řada novinářů odchází do alternativního – nového světa – kde zakládají podcasty a vlastní vysílání. Řada influencerů z podcastů či youtube kanálů naopak začíná být brána vážně v mainstreamových ´dinosauřích´ médiích. Pojďte se na tu objevnou cestu vydat s námi…

KDY?

Fungujeme od roku 2005, první online magazín jsme začali vydávat v roce 2008 /zde na stránkách naleznete část archivu nadčasových článků/.

KDE?

Online. Tento magazín nemá tištěnou verzi.

KDO?

SeeMedia z.s. – jsme zaregistrovaný spolek a tento online magazín vydáváme v rámci projektu Otevřená média.

Náš magazín zLondýna chceme otevřít všem kreativcům. Vytváříme tak určitý hub, inkubátor pro mladé, začínající novináře, ale i všechny, kdo mají nějaké závažné téma, které chtějí zpracovat – například v oblasti občanské žurnalistiky chtějí řešit lokální kauzy, na které regionální média nemají kapacitu a často ani vůli zpracovávat. I pro ty, kteří chtějí začít s influenceringem, ale než skočí to té divočiny, kterou dnes nový mediální svět je, chtějí si vyzkoušet práci v týmu nebo individuálně pod vedení šéfredaktora či editorů, novinářů a s pomocí, v případě, kdy chtějí vyzkoušet zmapovat i nějaké investigativní kauzy. Všechny naše přispěvatele naleznete již brzy v sekci Redakce.

JAK?

Vždycky jsme se snažili učit mediální gramotnost tak, aby si děti, teenageři, dospělí prostě zkusili práci v médiích. Jedině tak člověk pozná, jak se tvoří zprávy, články, reportáže, rozhovory, a pochopí, jak se může stát třeba nějaká chyba nebo dezinterpretace – často nechtěná. Jak se liší názory od faktických článků a jak se zdrojuje. To se člověk nejlépe naučí praxí, když si to vyzkouší. To jsou zkušenosti, které jsou dobré i pro ty, kteří si chtějí vše jen vyzkoušet a nechtějí se psaní věnovat profesiálně. Lépe tak člověk porozumí tomu, jak fungují média. Dnes je doba poněkud složitější a z otázky mediální gramotnosti a dezinformací či fake news se stala spíše politická disciplína než novinářská. Proto se snažíme na vše dívat z různého úhlu pohledu a naše rozhovory i naše médium je otevřena pro všechny bez rozdílu politického smýšlení čí podobně. Aneb – vítáme u nás Slavisty i Sparťany. Jediné, co chceme je diskusi vést ve slušnosti, oddělovat názory od neanalytických žánrů. A toť vše.

Maličko víc o nás pro zvědavce /a správné investigativce: Od roku 2008 realizujeme Kurzy médií – novinářské kroužky pro děti, online kurzy a workshopy pro dospělé. Online magazínovou platformu jsme začali vydávat proto, aby si účastníci našich kurzů mohli vyzkoušet, jak funguje práce novináře v praxi se vším všudy – tedy i s vydáváním zpracovaných článků, reportáží či videí. Přímou prací v novinařině totiž nejlépe pochopíme základy toho, jak celý mediální svět funguje a jak mohou vznikat například chyby, překlepy v médiích či dezinformace. Velmi nám to pomáhá i v realizaci mediální gramotnosti. Více o našem projektu pak zde: www.otevrenamedia.cz  .

PROČ?

Do tohoto /téměř/ zbrusu nového online magazínu jsme vrátili nejpovedenější rozhovory z našich předchozích online magazínů, ale také realizujeme další nové reportáže a rozhovory.

Tentokrát se ale zaměřujeme na konkrétní otázky, které rezonují ve společnosti. Již nejde pouze o ´cvičný web´ ale kladení si otázek ohledně řady změn v novinářské profesi. Změnila se razantně doba a změny budou čím dál větší – velké redakce se postupně budou zmenšovat a vznikat stále více samostatných projektů, které již můžeme nyní vidět – ať již bývalých novinářů a pracovníků v médiích nebo nových influencerů, občanských aktivistů, alternativních webů, blogů, youtuberů apod. Jaký směr by měla mít veřejnoprávní či komerční média a jak by měla vypadat do budoucnsa online digitální moderní žurnalistika – a je tu místo i pro rozvíjení se občanské žurnalistiky?

Chceme vám pomoci se v těchto záležitostech zorientovat, ale i pomoci otevřít diskusi v rámci médií. A proto děláme rozhovory s novináři či influencery. Zároveň chceme inspirovat menší regionální média či mediální projekty influencerů, jakým způsobem dělat moderně novinářskou práci s využitím tradičních postupů. Proto chodíme na tzv. Street Talks – takové ankety na ulici, ptáme se obyčejných lidí, co si myslí /doporučujeme předvolební rozhovory z podzimu 2021/ apod.

Samozřejmě rezonujeme i další společenská témata. Nechceme ale dělat klasické aktuální kauzy, spíše nadčasové, které by měly pomoci k naší sebereflexi a snazšímu porozumnění a přijetí měnící se době.

Budeme rádi i za vaše příspěvky či názory, které nám pošlete do redakce /třeba i jednorázově/ ke zveřejnění.

Online magazín zLONDYNA.com  zde