TÉMA #2: Novináři odcházejí z mainstreamu a zakládají svá média, aby měli svobodnější prostor k vyjádření. Nové trendy mění britské televize, mění i ty České?

Je správné regulovat svobodu slova v mainstreamových médiích a zabránit tak šíření hate speach? Děje se tak na úkor přirozeného prostoru k vyjádření, které zaručují ústavy a listiny práv a svobod anebo to naopak pomáhá vytvářet bezpečný prostor, který je tu pro všechny jakkoliv smýšlející a životní filosofii vyznávající lidské bytosti? Ať už je to tak či tak, v Británii je tento trend v plném proudu a zapříčinil tak, že vznikají nové mediální projekty, které vytváří novináři odevšivší z hlavních médií. Povíme si to na příkladu nově vzniklé patriotické televize GB news, která má být jakousi britskou obdobou amerických FOX News a liberální levicové ByLine (dá se přeložit jako ´pod čarou´ nebo ´mezi řádky), která toto skóre vyrovnává a kriticky se zamýšlí také nad konkurenční GB news. Myslíte, že v Česku existuje obdobný problém? Jaké byste navrhovali řešení či vylepšení stávající situace?

Každý týden jedno téma z oblasti médií.

https://www.instagram.com/otevrenamedia/ LINKY: GB NEWS: https://www.gbnews.uk/ BY LINE: https://byline.tv/ Program pro možnost podívat se na britská média jakoby jste byli v Británii: ZDE

Text a video: Jane Frank, náhledový obrázek Channel 5, Mathew Wright, britský moderátor