MÉDIA: RYCHLÝ EXKURZ DO SVĚTA ZÁBAVY A INFORMACÍ: Audio/video – 4. KAPITOLA

Audio-vizuální média

Audio: Rozhlas

Vizuální  (video): televize, v podstatě sem patří take fotografie, ale ty “necháme” zatím u tištěných a internetových peridok, abychom to zjednodušili

Frekvence:  obdobně jako u předešlých typů – denní nebo s častější frekvencí (např. Denní zprávy v rádiu – “každou hodinu” apod.), týdenní (většinou publicistické pořady, magazínové pořady, poradny apod.), může být i měsíční, ale obecně měsíční frekvence není moc častá, měsíc je už moc “dlouho” (divák, posluchač  může zapomenout…)

Tématické:

Žánry: Články, reportáže, rozhovory, poradny, rady a tipy…

                Televize

Výhody: Širokoplošné médium. ´Obrázkové zprávy´ jsou pohodlnější. Publikum se nemusí tolik namáhat – nemusí číst. Může při tom něco dělat. Televizní noviny také řídí časový harmonogram domácností. Většina rodin se schází v době od sedmi do osmi večer před tv obrazovkou. Autenticita. Divák vidí ´na vlastní oči´, že se něco stalo. Je více ´při tom´.

Nevýhody: Nelze ji sledovat během dne v práci nebo při cestování (respective lze – přes internet nebo digitální tuner, ale při cestování občas v případě tuneru signal vypadává, v internetovém živém vysílání zase nejsou všechny pořady a navíc bývá většina pořadů licencována pouze pro určité území, takže např. Pored České televize si nemůžete pustit v Německu nebo v USA – platí v případě internet, ne satelitu například samozřejmě). Televize je pro nás zábavou a zdrojem informací spíše od podvečera až do noci.

                Rozhlas

Výhody:  Na rozdíl od televize ho lze poslouchat během dne poměrně nerušeně – respektive –nepotřebujete tolik “vidět”, čili přenáší se jenom zvuk a ne ještě obraz, čili je často lepší signál. Je naším partnerem, když jedeme v autě, také ho můžeme poslouchat v kanceláři, na stavbě, v obchodě, u kadeřnice, samozřejmě neustále v Ipodu, mp3, telefonu… Také nelze pracovat a při tom si číst – výhoda oproti novinám – mate volné “ruce” a “oči”…

Nevýhody: Chybí vizuální složka, nemůže překročit jazykové bariéry (cizojazyčný pořad nelze ´otitulkovat´ nebo přeložit. Musí se ´dělat´ nová zpráva nebo dát hlasitěji překlad a původní nahrávku jen do podkresu (většinou se zpočátku pustí jen kousek original, aby bylo vidět, že nahrávku rozhlas “opravdu má” a pak už se vlastně zpráva nepustí celá, jen v podkresu do té doby, dokud se v češtině neřekne v rámci komentáře či překladu, co je třeba. Není tak ´agresivní´ jako televize (což může být rovněž výhodou…).

Posluchači mohou přispět dalšími postřehy on-line… Ale to je u televize v případě řady pořadů (Hyde park) apod. Už take možné. Ale přeci jen člověk má pocit, že “do rozhlasu se dovolá kdykoliv” – pořád to není tak “velké medium” jako televize.Jde o menší rozhlasové studio, kde “pořád” někdo je on air.

Do audio-vizuálních médií jde také řadit internetové zpravodajství, které je multimediální – v jednom článku naleznete textovou zprávu, fotografie a ještě video (případně i audio nahrávku či přímo sestřiženou reportáž). Vysílání internetovou formou je také kanál Youtube nebo Vimeo či video zprávy na sociálních sítích (Facebook,LinkedIn, twitter)… Báječné je, že takto si může své vlastní vysílání udělat úplně kdokoliv pro okruh svých známých nebo na tom založit vlastní médium.

Úkol: Když kliknete na článek na internetu, kde naleznete text, fotografie i video či zvukovou nahrávku – na co prvního kliknete?

V dalším díle (vychází každé pondělí) budeme pokračovat o rozdílech mezi regionálních a celostátních médiích. Tato část kurzu je otevřená bezplatně pro každého. Tato část kurzu je otevřená bezplatně pro každého. Pokud se chcete stát novinářem a rozvíjet svou kreativitu, můžete absolvovat naše Kurzy žurnalistiky , v případě jakýchkoliv dotazů nám napište e-mail: kurzy@otevrenamedia.cz .

Napsat komentář